KAS
23

İş Geliştirme:Bazı Başarı Örnekleri

 

 

Samsung

Samsung şirketi 1938 yılında Kore’den Mançurya ve Pekin’e balık, sebze ve meyva ihracatı ile yola çıkmış.  2011 yılında dünya marka değeri sıralamasında 22 numarada, Samsung markasına atfedilen değer 8.5 milyar ABD Doları olarak tahmin edliyor.

1983 yılında Seul’de düzenlenen teknoloji fuarını ziyaret ederken, 7 aylıktan  77 yaşındakine kadar yüzlerce Kore’li Samsung pavyonunun önünde sıradaydı.  İçeride ne göreceklerini merak ettim,  Samsung şirketinin  imal ettiği ve bir cam muhafaza içinde teşhir edilen dünyanın  ilk 64K Ram gücündeki katı diskini göreceklerini öğrendim.

Samsun şirketi artık balıkla, sebze, meyva ile uğraşmıyordu, cep telefonu denilen aletin satışında dünya üçüncüsüydü. Bu başarının arkasında telekomünikasyon alanındaki teknolojik  başarısı önemli rol oynadı, ama tasarım alanında getirdikleri yenilikler, özellikle midye kabuğu kapaklı telefon modeli talebin Samsung’a yönelmesine destek oldu.

Samsung 2005 yılında gelirinin %5’i olan 5 milyar ABD Doları’nı ARGE çalışmalarına harcadı, bu rakam bir numaralı transistör üreticisi Intel’in ARGE  bütçesinden büyüktü.  Aynı yıl içinde Samsung ABD’de 1.641 yeni patent  kaydetti, kendisini 2.941 patentle geçen tek şirket IBM oldu.

 

Hon Hai Precision Industry Co.Ltd.,Tayvan: Dünyanın Bir Numaralı Fason İmalatçısı

Terry Gou 1974 yılında siyah beyaz TV alıcıları için parçalar ve plastik elektrik şalteri imal ediyordu. 1991 yılında Tayvan Borsası’nda hisselerini halka arzetti, 1993’de  imalatının önemli bölümünü Çin’e taşıdı.  2000’lere girerken Hon Hai’in imalat kapasitesinin  %80’i Çin’de kuruluydu ve bu rakkam Hon Hai’nin önemli rakipleri olan Singapur’lu Flextronics için % 40, ABD’li Solectron için %27’ydi.  2004 yılı satışlarının toplamı 17 Milyar ABD Dolar’ı.  Hon Hai bu başarıya ulaşırken Tayvan Hükümeti’nden tek bir Dolar destek almamakla gurur duyuyor.

Hon Hai müşterileri için çalışıyor, onlarla rekabet etmiyor.  İş modeli DELL bilgisayar şirketini izliyor. DELL her bir bilgisayarı müşterilerin talebine göre imal ediyor. Hon Hai de  evvelce parça üretirken, artık müşterinin talep ettiği “paket”leri imal ediyor ve çok sayıda  müşteriye hizmet veriyor.  Hon Hai bu iş modeli ile dikey entegrasyon örneği veren şirketler arasında yer alıyor.

Hon Hai hassas aletler endüstrisinde çalışıyor.  Dört temel ilkesi şunlar:

 

  1. Üretim ölçeği DELL, HP, INTEL, Nokia gibi dünya devlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak boyutta ve Macaristan’dan Brezilya’ya, İskoçya’dan Hindistan’a kadar pek çok ülkede tesisleri var. 
  2. Zor müşterilerle çalışmak Hon Hai’nın temel ilkeleri arasında yer alıyor.  Böylece sürekli olarak ileri giden hedefin peşinde koşarak kendisini geliştiriyor.
  3. Han Hoi sadece imalatla yetinmiyor.  Sadece OEM imalatı ile sınırlı kalırsa bunun kendisine bir gelecek vaad etmediğini erken tespit etmiş.  Bunun için teknolojinin sınırlarında ortak ARGE ve tasarım konusunda yoğunlaşmış. 100’den fazlası doktoralı 3,000 mühendis 13.000 patent almasını sağlamıştı ve 2007 itibariyle 20 000 patent başvurusu incelemedeydi.
  4. Bu ilkenin hedefi, giderek daha fazla değerli ürünler imal  edebilmek.

 

 

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company): Yeni bir Üretim Modeli

TSMC Tayvan Teknoloji Bakanı’nın ısrarlı davetine evet diyen Dr.Morris Chang’ın 1985 yılında başlattığı bir girişim ve dünyanın INTEL’den sonra en büyük döküm transistör üreticisi.

Dr.M.Chang transistör teknolojisinin 1947 yılında Bell laboratuarlarında başlayan gelişme döneminde ABD’de MIT’de makine mühendisi olarak eğitimini tamamlıyor  ve doktora derecesini alıyor. Dr.M.Chang’ın   ilk çalışma yılları önce Sylvania adlı şirkette, arkasından Texas Instruments’da geçiyor.

Ülkesinde çalışmak isteği ile sık sık Tayvan’a gelen Dr.M.Chang bu ziyaretlerinde Çin’li mühendislerin bir transistör deneme hattı üzerinde çalıştıklarını görüyor, ama somut, elle tutulur bir nihai ürün tanımlanmadığı için onlara katılmayı reddediyor.

Dr.M.Chang’ın 25 yılı boyunca bilişim teknolojisi endüstrisinde edindiği deneyim, her entegre devrenin imalatında silikon wafer’ların yapılmasının  5 safhanın (tanım ve tasarım, silikon imalatı, deneme, montaj ve paketleme) en çetini olduğu-unu  gösteriyordu. Bu imalat “fab” adı verilen ve  temizlik kalitesinin en yüksek düzeyde tutulması nedeniyle santimetrekare itibariyle en büyük yatırım maliyetine yol açan yerlerde yapılıyordu.

 Dr.M.Chang şu soruyu sordu: silikon wafer’ların ve transistörlerin imalatı tasarım aşamasından ayrılsa ve sadece bu işi sözleşme bazında yapanlara devredilse ne olur?  Bu imalatçıların belirli yetenekleri edinmelerini, geliştirmelerini   gerektirir.  Tasarımcılar da imalatın risklerini taşımak yerine, kendi işlerine bakarlar, istedikleri kalite özelliklerine sahip transistörleri, wafer’ların tasarımını yapmakla ve bu yaratıcılığın karşılığını almakla yetinirler.

Bu endüstride tasarım fevkalade   önemli, TSMC bu nedenle hiçbir şekilde tasarım işine karışmıyor, müşterilerinin rakibi değil onların ortağı olarak çalışıyor.  Moore’s Law olarak bilinen kurala göre yarı iletkenlerin gücü 18 ayda bir iki katı yükseliyor.  Tasarımcılar imalatın getirdiği yüklerden bağımsız olarak çalışmaya devam ediyorlar.

Bugün dünyada 1.000 kadar transistör tasarımcısı  çalışmaktadır, TSMC’nin  400 müşterisi vardır ve bunlar gelirinin %60’nı sağlamaktadır.